Aktualności

RETMAN MIECZYSŁAW ŁABĘCKI KAWALEREM ORDERU RZEKI WISŁY!

Mieczysław Łabęcki- Cechmistrz Wtóry Polskiego Cechu Flisaków, Szkutników i Sterników, komodor Flisu Odrzańskiego, flisak z Ulanowa, otrzymał tytułu Kawalera Orderu Rzeki Wisły. Uroczystość odbyłą się w Sandomierzu podczas czwartj Gali Orderu Rzeki Wisły.
Order to honorowe odznaczenie dla osoby najbardziej zasłużonej dla odtwarzania, rozwoju i popularyzacji tradycji flisackich i szkutniczych w Polsce.
Wręczony został po raz pierwszy w 2018 roku.
Retman Mieczysław Łabęcki ma na swoim koncie liczne flisy, nadal pływa, również z turystami, a ponadto przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie młodszym flisakom. Podkreśla, że największą satysfakcję daje mu to, że dzięki swojej pracy spotyka wielu wspaniałych, życzliwych ludzi, bo, jak mówi, przyjaźń na wodzie jest inna niż na lądzie. W Ulanowie prowadzi prywatne muzeum flisackie.
Z kolei żona retmana Łabęckiego specjalizuje się w potrawach flisackich.
Laudację dla Kawalera Orderu Rzeki Wisły wygłosił Grzegorz Świtalski, znany sandomierski wodniak, organizator gali. Podkreślił, że Mieczysław Łabęcki to mistrz, od którego kolejne pokolenia
uczą się sztuki flisackiej, dzięki czemu tradycja nie zamiera. Pod jego kierunkiem odtwarzane są także dawne łodzie flisackie.- To jest pierwszy retman Rzeczpospolitej, mający na swoim koncie wiele tysięcy kilometrów samą Wisłą, do tego dochodzą flisy odrzańskie, a także na Warcie i na Biebrzy. W tym ostatnim przypadku tratwa ulanowska wymagała zmiany w zwinniejszą, co udało się wykonać pod kierunkiem retmana Łabęckiego – opowiadał Grzegorz Świtalski.
W uroczystości wzięły udział władze miasta i powiatu oraz środowisko wodniackie z różnych stron kraju. Order wręczyła retmanowi Ewa Ciepielewska, która zdobyła go w ubiegłym roku.
Dla zebranych wystąpił Marek Szurawski z zespołem. Gala Orderu Rzeki Wisły odbyła się po raz czwarty.


DZIĘKUJEMY LASOM PAŃSTWOWYM!

Składamy serdeczne podziękowania Lasom Państwowym-Nadleśnictwu w Szklarskiej Porębie-za wsparcie XXV Jubileuszowego Flisu Odrzańskiego i dostarczenie drewna do budowy tradycyjnej tratwy. Nasza jednostka miał blisko 80 metrów długości i powstała z 50 metrów sześciennych drzewa świerkowego.Tratwę, składająca się z czterech elementów zbudowaliśmy w ciągu trzech dni. Po zakończeniu budowy tratwy, na niebie pojawiła się potrójna tęcza! Wraz z towarzyszącymi nam jednostkami nasza flotylla przepłynęła rzeką Odrą 414 km.


XXV JUBILEUSZOWY FLIS ODRZAŃSKI NA MECIE!

W sobotę 17 lipca nasza ekipa dopłynęła do Szczecina- ostatniego punktu na trasie.Blisko 80 metrową tratwę oraz towarzyszące jej jednostki zacumowaliśy przy Wałach Chrobrego. Na szczecińskiej Łasztowni uroczyście powitał nas Przyjaciel – wieloletni komandor Flisów Odrzańskich, kapitan Włodzimierz Grycner. Przypomnijmy- Jubileuszowy Flis Odrzański pokonał trasę o długości 414 km. Wyruszyliśmy ze Ścinawy na Dolnym Śląsku zatrzymując się po drodze w 18 miejscowościach województw dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Tratwą kierował doświadczony retman Mieczysław Łabęcki, flisak z Ulanowa, który od początku uczestniczy w naszych spławach. Komodorem flisackiej flotylli był Arkadiusz Drulis, flisak z Wrocławia. Za organizację jubileuszowego Flisu odpowiada Polski Cech Flisaków, Szkutników i Sterników. Pierwszy Flis Odrzański odbył się w roku 1996. Tę jedyną w swoim rodzaju wodną ekspedycję wymyśliła i przez lata organizowała Elżbieta Marszałek, dziś Honorowy Ambasador Szczecina.


GRYFINO – ZAWSZE NA TAK!

Przedostatnim punktem przystankowym na naszej żeglarskiej mapie było Gryfino. Odwiedził nas Zastępca Burmistrza Tomasz Miler, któremu wręczyliśmy został pamiątkowy medal wybity z okazji jubileuszowego flisu. Tutejsze nabrzeże nieodmiennie robi na nas ogromne wrażenie. Wraz z okalającą zabudową tworzy tak zwany waterfron czyli aktywny styk miasta z rzeką. Nabrzeże stanowi powiązanie sieciowe z portami i przystaniami jachtowymi Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego łączącego porty turystyczne Pomorza Zachodniego położone wzdłuż Odry, Zalewu Szczecińskiego i wybrzeża Bałtyku z akwenami niemieckimi.


WERANDA NAD ODRĄ W WIDUCHOWEJ

Parada XXV Flisu Odrzańskiego w czwartek 15 lipca dotarła do Widuchowej. Przypomnijmy- ekipa naszych żeglarzy pokonuje trasę Ścinawa- Szczecin, która wynosi 414 km., a przystanki zaplanowano w 18 punktach na terenie województw dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. W tym roku w Widuchowej spotkaliśmy się się przy Werandzie nad Odrą Pani Agnieszki Madej. Przywitali nas: Zastępca Wójta Gminy Widuchowa Pan Andrzej Stachura, Sołtys Sołectwa Widuchowa Pani Ewa Adamiak oraz Pani Agnieszka Madej. Z rąk komodora flisackiej flotylli Arkadiusza Drulisa Zastępca Wójta otrzymał pamiątkowy medal Jubileuszowego Flisu Odrzańskiego w podziękowaniu za długoletnią współpracę. Flisacy otrzymali pamiątkowe upominki z Widuchowej. Koło Gospodyń Wiejskich Lawenda Widuchowa przygotowało stoisko ze swoją ofertą kulinarną. Serwowano zupę gulaszową, szaszłyki, naleśniki, ciasto, lody i mrożoną kawę.Było wspólne biesiadowanie i pieśni. Deszcz nikogo nie wystraszył. Dziękujemy i do zobaczenia już za rok!


NASZA FLOTA W GMINIE MIESZKOWICE

Gozdowice w Gminie Mieszkowice to kolejny przystanek na naszej trasie. Urokliwa miejscowość położona jest w pięknym krajobrazowo miejscu, tuż nad korytem rzeki Odry, w otoczeniu bujnych lasów. W okolicy Gozdowic koryto rzeki jest szerokie na kilkaset metrów, a szerokość obszaru zalewowego wynosi od 2 do 4 km. Początki Gozdowic sięgają lat 1300-140 p.n.e.- wtedy była to niewielka osada łużycka. Dziś Gozdowice są jedną z niewielu miejscowości z czynną przeprawą promową, uruchomioną w 1815 r. Połączenie promowe łączy Gozdowice z niemiecką wsią Gustebieser Loose. Dzisiaj, prom „Bez Granic”, codziennie (od kwietnia do października) przeprawia na drugi brzeg około 1,5 tysiąca pasażerów. Jest w stanie zabrać na pokład 6 samochodów osobowych i 20 pasażerów. Przeprawa ta jest pierwszym promowym przejściem granicznym w Polsce i stanowi najkrótsze połączenie okolicznych miejscowości z Berlinem.
Trzeba jeszcze wspomnieć o samym promie. Jest to niewielki bocznokołowiec, przypominający jednostki pływające po Missisipi. Wcześniej, aby dostać się na przeciwległy brzeg, trzeba było pokonać ponad 50 km. Teraz jest on na wyciągnięcie ręki. >MIESZKOWICE<


NASZE TRATWY POKAZALIŚMY MIESZKAŃCOM GÓRZYCY

Flis nie mógł ominąć Gminy Górzyca. Podobnie jak w innym miejscowościach zostaliśmy ciepło i serdecznie przywitani przez mieszkańców i włodarzy. Wspólnie odśpiewana flisacka pieśń zawsze jest jednym z najbardziej wzruszających momentów. Opowiedzieliśmy gospodarzom o trudach przeprawy, tradycyjnych sposobach budowania tratwy, którą mieszkańcy chętnie zwiedzali. Były też latawce, wielkie banki mydlane dla najmłodszych i lody!Dziękujemy mieszkańcom gminy Górzyca za przybycie oraz wspólne spędzenie czasu, a Panu Bogusławowi Adamowiczowi za wykonanie pięknych fotografii. Wszystkie zdjęcia znajdziecie pod linkiem >GORZYCA<


RADOSNE CHWILE W URADZIE

W Uradzie nasza załoga zacumowała 12 lipca. Wspólnie z Mieszkańcami przywitali nas Burmistrz Gminy Cybinka – Marek Kołodziejczyk i Sołtys Uradu – Ilona Kaźmierczak.
Zostaliśmy rozpieszczeni nie tylko przyjazną atmosferą. Pyszne wypieki Pań z Uradu zapamiętamy na długo!


POŁĘCKO NIE ZAWIODŁO!

11 lipca Flotylla Flisu Odrzańskiego dopłynęła do Połęcka. Powitał nas Wójt Dariusz Jarociński, reprezentujący władzę Gminy Maszewo, Pani Sołtys wsi Połęcko-Lucja Bochynek, strażacy ochotnicy z OSP Rybaki i OSP Połęcko oraz mieszkańcy gminy Maszewo. Wójtowi Gminy Maszewo przekazaliśmy pamiątkowy order wykonany przez Polski Cech Flisaków, Szkutników i Sterników z okazji Jubileuszowego Flisu. Kolejne spotkanie za rok! > MASZEWO.NET <


W GOSTCHORZU INACZEJ NIŻ ZWYKLE!

W sobotę (10 lipca) do przystani rzecznej w Gostchorzu (gm. Krosno Odrzańskie) przybił jubileuszowy, 25. Flis Odrzański. W tym roku przywitanie flisaków przez miejscowych wyglądało inaczej niż zwykle. Organizatorami wydarzenia byli Team Gostchorze i Stowarzyszenie Przystań Gostchorze. > GAZETA LUBUSKA <

Przystań Tu, marina Towarzystwa Wodników „ODRA”, Odrzańska Przystań Turystyczna „PORT CIGACICE” 471 km rzeki to tutaj gościła flisacka brać w piątek.
A tymczasem wspomnienie z uroczego wieczoru w Cigacicach. w Gminie Sulechów. Raz jeszcze dziękujemy! > DŻWIĘKI ODRY <


DZIAŁO SIĘ W CIGACICACH!

9 lipca zawinęliśmy do portu w Cigacicach. Nasza flisacką brać gościła Przystań Tu- marina Towarzystwa Wodników „ODRA”. Odrzańska Przystań Turystyczna „PORT CIGACICE” położona jest na 471 km rzeki. To od flisu rozpoczęła się ta cała turystka rzeczna, którą dziś mamy – z portami, przystaniami. To historia flisu otworzyła rzekę – mówi Tomasz Włoch, bosman, właściciel Przystani TU w Cigacicach.

Port tętni życiem! Podczas naszego postoju było mnóstwo atrakcji- Bazar Rzeka, pokazy gotowania na bazie produktów regionalnych od lubuskich producentów „Rarytas Lubuski w kuchni” – projekt Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego, był koncert Michała Zygmunta – Dźwięki Odry, koncert Orkiestry Tanecznej Wihajster i zabawa z DJ Żabą!


FLIS ODRZAŃSKI ODWIEDZIŁ NOWĄ SÓL

W piątek, 9 lipca uczestników flisu w nowosolskiej marinie przywitał prezydent Jacek Milewski oraz dyrektor Centrum Informacji Turystycznej Łukasz Kozłowski.Prezydent otrzymał od Polskiego Cechu Flisaków, Szkutników i Sterników srebrną odznakę wydaną z okazji jubileuszowego XXV Flisu Odrzańskiego. > NOWA SÓL – NASZE MIASTO <


WPŁYNĘLIŚMY NA ZIEMIĘ LUBUSKĄ

Za nami pierwszy, dolnośląski etap XXV Jubileuszowego Flisu Odrzańskiego.
Z Portu w Ścinawie, poprzez Chobienię w Gminie Rudna, Leszkowice w Gminie Pęcław i Głogów, 8 lipca dotarliśmy na Ziemię Lubuską. Pierwszymi przystankami są tu Bytom Odrzański i Stara Wieś.


GMINA RUDNA PRZYWITAŁA FLISAKÓW

Marina Chobienia w Gminie Rudna pierwszym przystankiem jubileuszowego XXV Flisu Odrzańskiego Ścinawa – Szczecin!
Zostaliśmy wspaniale ugoszczeni, a w gminnej perełce turystycznej- Przystani Kajakowej- poznaliśmy ludzi z pasją do historii, tradycji, natury.
Wizyta w gminie Rudna nie mogła odbyć się bez pamiątek w postaci ręcznie wykonanych magnesów i makramowych piórek. Sami chętnie braliśmy udział w przygotowanych przez gminę warsztatach rękodzielniczych, podczas których mogliśmy się jeszcze lepiej poznać. Dziękujemy za gościnę!


LUBUSKIE WSPIERA FLIS ODRZAŃSKI

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego udzielił nam wsparcia finansowego! Polski Cech Flisaków, Szkutników i Sterników na organizację wydarzenia otrzymał dotację w ramach realizacji zadania publicznego pn. Tratwą przez lubuskie – Flis Odrzański 2021, w obszarze promocji województwa w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

W lipcu flisacy zawitają do kilkunastu miejscowości województwa lubuskiego położonych na szlaku odrzańskim. Będa to: Bytom Odrzański, Stara Wieś, Nowa Sól, Cigacice, Nietków, Będów, Gostchorze, Krosno Odrzańskie, Połęcko, Urad i Górzyca. W portach, marinach i przystaniach będzie można z bliska przyjrzeć się spławianym tratwom, poznać flisackie tradycje i obyczaje.


JUBILEUSZOWY FLIS ODRZAŃSKI 2021
W czwartek 1 lipca rusza jubileuszowy XXV Flis Odrzański Ścinawa- Szczecin. Jego trasa wynosi 414 km., a przystanki zaplanowano w 18 punktach, m.in.: Głogowie, Bytomiu Odrzańskim, Połęcku, Górzycy i Gryfinie. Flis poprowadzą komodor Arkadiusz Drulis oraz retman Mieczysław Łabęcki. W każdej z miejscowości uczestnicy Flisu będą witani przez mieszkańców – od lat pojawienie się załóg Flisu Odrzańskiego to święto dla lokalnych społeczności, któremu towarzyszą wspólne zabawy i poznawanie flisackich obyczajów i tradycji. 17 lipca Flis dotrze do Szczecina, gdzie na Wałach Chrobrego zaplanowano paradę jednostek Flisu, spotkanie żeglarzami i organizatorami dorocznych obchodów Dni Rzeki Odry. Jubileuszowy Flis zakończy się 19 lipca w porcie w Szczecinie, gdzie tratwy zostaną zdemontowane.

HARMONOGRAM JUBILEUSZOWEGO XXV FLISU ODRZAŃSKIEGO ŚCINAWA-SZCZECIN 2021


HARMONOGRAM XXV FLISU ODRZAŃSKIEGO

Zapoznajcie się z harmonogramem tegorocznego flisu. Przypominamy, że możecie dołączyć do nas w dowolnym punkcie postojowym.
Sam wybierasz jaki odcinek chcesz z nami przepłynąć i ile dni będziesz w naszym towarzystwie! Uczestnictwo w spływie jest bezpłatne, po Twojej stronie są koszty dojazdu, wyżywienia, noclegu oraz śluzowania.


KROSNO ODRZAŃSKIE POWITA ŻEGLARZY

Krosno Odrzańskie przyłącza się do XXV Flisu Odrzańskiego. W niedzielę 11 lipca w tamtejszym porcie odbędzie się ceremonia powitania żeglarzy biorących udział w jubileuszowym spływie. Organizatorem uroczystości będzie Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim, który jest administratorem rzecznego portu pasażerskiego.
Rzeczny port pasażerski na 514 kilometrze rzeki Odry pozwala na jednoczesne cumowanie 12 niewielkich łodzi sportowych i jednego dużego statku wycieczkowego o długości do 80 m i wyporności do 350 ton. Obiekt usytuowany na lewym brzegu rzeki Odry oddany został do użytku w lipcu 2004 r. Posiada slip i parking, a poprzez Bulwar Jana Pawła II połączony jest ze stadionem OSiR. W pomoście portowym znajdują się także knagi dla mniejszych jednostek.
Przy porcie usytuowana jest promenada prowadząca do Centrum Rekreacyjnego i stadionu OSiR. Przy Centrum toalety, natrysk, bistro, kręgielnia, kort do squasha. Nieopodal portu znajduje się również Centrum Artystyczno-Kulturalne Zamek z izbą muzealną i punktem informacji turystycznej. Od kwietnia do października przy porcie okresowo cumuje statek pasażerski Zefir (dla max 92 osób).
W lewobrzeżnej części Krosna Odrzańskiego prowadzone są obecnie kompleksowe prace ziemne związane z budową wałów przeciwpowodziowych. Ponadto w ramach poprawy żeglowności podnoszony będzie most na Odrze. Prace mają potrwać do 2023 r.


ARCHIWALNE PEREŁKI

Prezentujemy Wam archiwalne materiały opowiadajające o pierwszych polskich spływach na Odrze. Możemy je pokazać dzięki uprzejmości pana Tomasza Struka, dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim. Artykułu pochodzą z 1947 roku, a publikowane były w Trybudnie Dolnośląskiej.Poznajcie oryginalne fragmenty.
[…]”Nowa Sól, to ostatni nasz postój na Dolnym Śląsku. Wpływamy teraz na teren województwa poznańskiego, do pięknej ziemi Lubuskiej.Cigacice, witają nas zwalonymi mostami. Na naszej barce gra orkiedtra, mimo upału, dancing ma powodzenie. Ze względu na zaopatrzenie naszej barki w żywność, zarządzono krótki postój. Stykają si e ze sobą bokami „614” i „Poznań”-bufet na Poznaniu jest poprostu oblężony:”piwa, piwa!” (limoniady nie ma)-wołają spragnieni. Zdaleka słychać gwizd statku- tonajwiększy holownik „Śląsk” jedzie w górę rzeki, ciągnąc ze sobą cały szeeg barek, naładowanych drogocenną, szwedzką rudą. Na naszych barkach królują nagusy.[…] Późno dzisiaj bractwo poszło spać. Zabawa przeciągnęła sie długo w noc. Jutro rano będziemy jechać granicą z Niemcami”.


ZAPROSZENIE DLA ŻEGLARZY, TURYSTÓW I MIŁOŚNIKÓW RZEKI ODRY

Drodzy Przyjaciele, zapraszamy na Jubileuszowy XXV Flis Odrzański 2021, który odbędzie się w terminie 01.07.2021 – 18.07.2021 na trasie Ścinawa – Szczecin. Udział we Flisie jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają koszty związane z wyżywieniem, noclegami i ubezpieczeniem.
Odra na Was czeka! Pełna uroku przyrodniczych krajobrazów i ciekawych miejscowości, a przede wszystkim serdecznych i gościnnych mieszkańców witających Jubileuszowy XXV Flis Odrzański. Udział we Flisie jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają koszty związane z wyżywieniem, noclegami i ubezpieczeniem. Prosimy o przesłanie wypełnionej karty zgłoszenia. ZAPROSZENIE


ZAPROSZENIE DLA MIAST I GMIN NADODRZAŃSKICH

Do dnia 30 maja 2021 oczekujemy na zgłoszenia miast i gmin, które chcą gościć uczestników Jubileuszowego XXV Flisu Odrzańskiego 2021. Miejscowości, do których zawijać będzie Flis, proszone są o przygotowanie miejsc nadbrzeżnych na powitanie załogi flisu.
Mamy wielką nadzieję na miłe spotkania z wieloma pokoleniami uczestników poprzednich dwudziestu czterech flisów. Ze swej strony zaprezentujemy klasyczną tratwę flisacką, której tradycja i związane z jej spławianiem obyczaje zostały zgłoszone do Światowej Listy Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Prosimy o przesłanie wypełnionej karty zgłoszenia. KARTA ZGŁOSZENIA