Aktualności

LUBUSKIE WSPIERA FLIS ODRZAŃSKI

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego udzielił nam wsparcia finansowego! Polski Cech Flisaków, Szkutników i Sterników na organizację wydarzenia otrzymał dotację w ramach realizacji zadania publicznego pn. Tratwą przez lubuskie – Flis Odrzański 2021, w obszarze promocji województwa w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

W lipcu flisacy zawitają do kilkunastu miejscowości województwa lubuskiego położonych na szlaku odrzańskim. Będa to: Bytom Odrzański, Stara Wieś, Nowa Sól, Cigacice, Nietków, Będów, Gostchorze, Krosno Odrzańskie, Połęcko, Urad i Górzyca. W portach, marinach i przystaniach będzie można z bliska przyjrzeć się spławianym tratwom, poznać flisackie tradycje i obyczaje.


JUBILEUSZOWY FLIS ODRZAŃSKI 2021
W czwartek 1 lipca rusza jubileuszowy XXV Flis Odrzański Ścinawa- Szczecin. Jego trasa wynosi 414 km., a przystanki zaplanowano w 18 punktach, m.in.: Głogowie, Bytomiu Odrzańskim, Połęcku, Górzycy i Gryfinie. Flis poprowadzą komodor Arkadiusz Drulis oraz retman Mieczysław Łabęcki. W każdej z miejscowości uczestnicy Flisu będą witani przez mieszkańców – od lat pojawienie się załóg Flisu Odrzańskiego to święto dla lokalnych społeczności, któremu towarzyszą wspólne zabawy i poznawanie flisackich obyczajów i tradycji. 17 lipca Flis dotrze do Szczecina, gdzie na Wałach Chrobrego zaplanowano paradę jednostek Flisu, spotkanie żeglarzami i organizatorami dorocznych obchodów Dni Rzeki Odry. Jubileuszowy Flis zakończy się 19 lipca w porcie w Szczecinie, gdzie tratwy zostaną zdemontowane.

HARMONOGRAM JUBILEUSZOWEGO XXV FLISU ODRZAŃSKIEGO ŚCINAWA-SZCZECIN 2021


HARMONOGRAM XXV FLISU ODRZAŃSKIEGO

Zapoznajcie się z harmonogramem tegorocznego flisu. Przypominamy, że możecie dołączyć do nas w dowolnym punkcie postojowym.
Sam wybierasz jaki odcinek chcesz z nami przepłynąć i ile dni będziesz w naszym towarzystwie! Uczestnictwo w spływie jest bezpłatne, po Twojej stronie są koszty dojazdu, wyżywienia, noclegu oraz śluzowania.


KROSNO ODRZAŃSKIE POWITA ŻEGLARZY

Krosno Odrzańskie przyłącza się do XXV Flisu Odrzańskiego. W niedzielę 11 lipca w tamtejszym porcie odbędzie się ceremonia powitania żeglarzy biorących udział w jubileuszowym spływie. Organizatorem uroczystości będzie Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim, który jest administratorem rzecznego portu pasażerskiego.
Rzeczny port pasażerski na 514 kilometrze rzeki Odry pozwala na jednoczesne cumowanie 12 niewielkich łodzi sportowych i jednego dużego statku wycieczkowego o długości do 80 m i wyporności do 350 ton. Obiekt usytuowany na lewym brzegu rzeki Odry oddany został do użytku w lipcu 2004 r. Posiada slip i parking, a poprzez Bulwar Jana Pawła II połączony jest ze stadionem OSiR. W pomoście portowym znajdują się także knagi dla mniejszych jednostek.
Przy porcie usytuowana jest promenada prowadząca do Centrum Rekreacyjnego i stadionu OSiR. Przy Centrum toalety, natrysk, bistro, kręgielnia, kort do squasha. Nieopodal portu znajduje się również Centrum Artystyczno-Kulturalne Zamek z izbą muzealną i punktem informacji turystycznej. Od kwietnia do października przy porcie okresowo cumuje statek pasażerski Zefir (dla max 92 osób).
W lewobrzeżnej części Krosna Odrzańskiego prowadzone są obecnie kompleksowe prace ziemne związane z budową wałów przeciwpowodziowych. Ponadto w ramach poprawy żeglowności podnoszony będzie most na Odrze. Prace mają potrwać do 2023 r.


ARCHIWALNE PEREŁKI

Prezentujemy Wam archiwalne materiały opowiadajające o pierwszych polskich spływach na Odrze. Możemy je pokazać dzięki uprzejmości pana Tomasza Struka, dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim. Artykułu pochodzą z 1947 roku, a publikowane były w Trybudnie Dolnośląskiej.Poznajcie oryginalne fragmenty.
[…]”Nowa Sól, to ostatni nasz postój na Dolnym Śląsku. Wpływamy teraz na teren województwa poznańskiego, do pięknej ziemi Lubuskiej.Cigacice, witają nas zwalonymi mostami. Na naszej barce gra orkiedtra, mimo upału, dancing ma powodzenie. Ze względu na zaopatrzenie naszej barki w żywność, zarządzono krótki postój. Stykają si e ze sobą bokami „614” i „Poznań”-bufet na Poznaniu jest poprostu oblężony:”piwa, piwa!” (limoniady nie ma)-wołają spragnieni. Zdaleka słychać gwizd statku- tonajwiększy holownik „Śląsk” jedzie w górę rzeki, ciągnąc ze sobą cały szeeg barek, naładowanych drogocenną, szwedzką rudą. Na naszych barkach królują nagusy.[…] Późno dzisiaj bractwo poszło spać. Zabawa przeciągnęła sie długo w noc. Jutro rano będziemy jechać granicą z Niemcami”.


ZAPROSZENIE DLA ŻEGLARZY, TURYSTÓW I MIŁOŚNIKÓW RZEKI ODRY

Drodzy Przyjaciele, zapraszamy na Jubileuszowy XXV Flis Odrzański 2021, który odbędzie się w terminie 01.07.2021 – 18.07.2021 na trasie Ścinawa – Szczecin. Udział we Flisie jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają koszty związane z wyżywieniem, noclegami i ubezpieczeniem.
Odra na Was czeka! Pełna uroku przyrodniczych krajobrazów i ciekawych miejscowości, a przede wszystkim serdecznych i gościnnych mieszkańców witających Jubileuszowy XXV Flis Odrzański. Udział we Flisie jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają koszty związane z wyżywieniem, noclegami i ubezpieczeniem. Prosimy o przesłanie wypełnionej karty zgłoszenia. ZAPROSZENIE


ZAPROSZENIE DLA MIAST I GMIN NADODRZAŃSKICH

Do dnia 30 maja 2021 oczekujemy na zgłoszenia miast i gmin, które chcą gościć uczestników Jubileuszowego XXV Flisu Odrzańskiego 2021. Miejscowości, do których zawijać będzie Flis, proszone są o przygotowanie miejsc nadbrzeżnych na powitanie załogi flisu.
Mamy wielką nadzieję na miłe spotkania z wieloma pokoleniami uczestników poprzednich dwudziestu czterech flisów. Ze swej strony zaprezentujemy klasyczną tratwę flisacką, której tradycja i związane z jej spławianiem obyczaje zostały zgłoszone do Światowej Listy Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Prosimy o przesłanie wypełnionej karty zgłoszenia. KARTA ZGŁOSZENIA